Hry na doma

2020-03-26 11:08

Písmenková pětiminutovka

Tak to zkusíme. Kolik věcí u vás doma začíná například na písmeno L /láhev, lis na česnek, lízátko, lupa,…/

Co potřebuji: stopky – mobil, vymezený prostor, předměty z domácnosti, místo, kde budeme shromažďovat nálezy, jídelní stůl, koberec v obýváku.

Nastavíme stopky na určitý časový interval, necháme děti, aby přemýšlely a nosily předměty na určené místo. /Stěhovat nábytek není potřeba, stačí lísteček s názvem objemnějšího předmětu/. Po uplynutí intervalu sčítáme předměty a opět bohužel vracíme na své místo.

Malý had

A není to legrace…

Našemu milému dítku přivážeme k  pasu provázek. Na jeho konec, který by měl sahat cca 5–10 centimetrů nad kolena, připevněte propisku, obyčejnou tužku, fixu. Poté necháme hadí mládě, aby se tužkou strefilo do hrdla PET lahve, kterou má postavenou mezi nohama. Napínavější varianta:  můžeme zkusit i měřit čas.

Stavíme vesnici

Chceme-li zabavit děti na chvíli a nevadí nám trochu pracovního nepořádku, můžeme zkusit postavit bunkr – v ŠD stavíme vesnici. V některých chvílích se děti stěhují do svých vytvořených příbytků.  V ŠD používáme deky, závěsy, polštáře. V domácím prostředí se tam mohou děti přestěhovat a kreativně tvořit, číst nebo poslouchat pohádky. Toto má i negativní stránku, je potřeba následně uklidit „všechen stavební materiál.“

Následuje tedy pokus taktiky Tornáda

Tornádo

Jedna z taktik, jak donutit děti, aby po sobě uklidily. Upozorňuji, u starších dětí asi nee… Natočte budík třeba na deset minut. Pusťte hudbu. „Nepedagogicky“  můžeme slíbit dětem nějakou odměnu. A nás dospělé by mohlo těšit vědomí, že se bude uklizeno jenom za tak krátkou dobu  /pozor na uložení stavebního materiálu v jedné skříni nebo šuplíku/. Odměna, možná zrychlí tempo. Úklid by tak mohl dostat doslova adrenalinový rozměr. Ratolesti možná budou pracovat jako šroubci.

Nevýhoda: nelze opakovat často

Schovávačka po bytě

Všichni známe hru na schovávanou. Teď si dopřejeme malou obměnu. Budeme schovávat předměty, nejlépe stejné, pexeso, karty – ne všechny, 2 – 3 ks. Vždy necháme alespoň kousek vidět, aby nebylo nutné otvírat šuplíky, skříně apod. Můžeme použít oblíbené „přihořívá, mrzne, hoří“. Největší legrace bude, když se nám podaří nenápadně zastrčit hledanou kartičku hledači třeba do kapsy.

Školní 11, Troubsko, 664 41

datová schránka: ID rbimii3